Turbo Air TST-28SD-N 28" 1 Door Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  902tst28sdnMFR number  TST-28SD-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Self-cleaning condenser system helps prevent service calls
  • Holds (8) 1/6 size pans up to 4" deep (included)
  • 9 1/2" deep, 1/2" thick polyethylene cutting board
  • Stainless steel shelving allows for easy organization
  • Ergonomically designed door
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • 4" swivel casters provide easy mobility
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010919277
Other Products from this Line
Turbo Air Refrigeration TST-28SD-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
195 lb.
Width
27 1/2 Inches
Depth
31 Inches
Height
42 Inches
Cutting Board Width
27 1/2 Inches
Nominal Width
27 Inches
Cutting Board Depth
9 1/2 Inches
Amps
2.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Doors
Capacity
7 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
NSF Certified
Hinge Location
Right
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 39 Degrees F
Top Type
Standard Top
Turbo Air Refrigeration TST-28SD-N Details
For the freshest salads and sandwiches, choose this Turbo Air TST-28SD-N 27" Super Deluxe sandwich / salad prep table! From the renowned Super Deluxe series, this prep table's 1/4 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Featuring high-density, CFC-free insulation to maintain consistent temperatures. It also features an innovative cold air compartment that maintains even temperatures while isolating pans from the compartment area to prevent food spillage and preserve fresh food longer. This sleek model has a stainless steel exterior with a galvanized steel back, back grill, and bottom, while the interior is made entirely of stainless steel for long-lasting durability and easy cleaning.
Equipped with a 9 1/2" wide cutting board and a stainless steel wire shelf, this prep table provides ample work space and storage. This unit also comes with 8 standard 4" deep (1/6 size) condiment food pans for the top section to keep your ingredients organized and easily accessible. Salad / sandwich prep tables make it easy to keep your refrigerated ingredients close by as your staff works to assemble made-to-order salads, subs, and sandwiches.
Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27 1/2"
Depth: 31"
Height: 42"