True TSSU-60-16-DS-ST-HC 60 3/8" Dual-Sided 2 Door Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  890tssu6016dMFR number  TSSU-60-16-DS-ST-HC
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel exterior and inner floor with aluminum lined interior; GalFan coated steel back
  • Includes (16) 1/6 size, 4" deep food pans; can accommodate 6" deep food pans
  • Self-closing and stay-open door features for easy loading and unloading of product
  • Dual-sided prep area features (2) full length, removable 11 3/4” deep cutting boards
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400016640472
Works With
True Refrigeration TSSU-60-16-DS-ST-HC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
425 lb.
Width
60 3/8 Inches
Depth
38 3/4 Inches
Height
Power Cord Length
84 Inches
Cutting Board Width
Nominal Width
60 Inches
Cutting Board Depth
Work Surface Height
36 Inches
Amps
6.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
16 Pans
Access Type
Doors
Capacity
17.8 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Standard Top
Type
Prep Refrigeration
True Refrigeration TSSU-60-16-DS-ST-HC Details
Add high quality and reliability to your back-of-house operation with this True dual-sided refrigerated sandwich prep table! Whether used in a university, sub-shop, or hospital, the unit will help streamline the sandwich prep process with its convenient features and capacity. While it includes (16) 1/6 size, 4" deep food pans, it accommodates 6" deep food pans as well (sold separately). These pans are great for holding common sandwich or salad toppings, from eggs and cheese to green pepper or ham. Plus, foam-insulated stainless steel lift-up lids enclose the top to maintain proper food-safe temperatures. Its dual-sided prep area features (2) 11 3/4" deep cutting boards mounted to the table surface, providing two places for slicing ingredients and assembling orders. The cutting boards can even be removed for easy cleaning!
Beneath the workspace is additional storage space. Because it's refrigerated, the space is great for storing backup ingredients, such as deli meat and cheese, as well as less-common toppings. Four heavy-duty PVC-coated wire shelves are included and are adjustable in 1/2" increments to help you with organizing your assorted supplies. Since both of its doors have a self-closing and stay-open feature, this unit is easy to load and unload. Plus, the recessed handles and magnetic gaskets ensure ease of use. The (4) 5" stem casters aid in maneuverability and make the unit easy to move for cleaning. Two of the casters lock to keep the unit stable when in use. The unit's 1/3 hp refrigeration system maintains temperatures between 33 and 40 degrees Fahrenheit using R-290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3.
This unit is perfect for commercial use. It features a stainless steel front, top, and sides, as well as a corrosion-resistant GalFan coated steel back. The clear-coated aluminum interior with stainless steel floor has coved corners and is fortified with foamed-in-place polyurethane insulation that helps provide structural rigidity and maintain internal temperatures. The insulation also helps to promote proper temperature retention. This prep table requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 38 3/4"
Height: 37 5/8"
Work Surface Height: 36"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.