True STG1HRI89-1S Spec Series 35" Solid Door Roll-In Tall Insulated Heated Holding Cabinet
Item number  890tg1hri891MFR number  STG1HRI89-1S
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel door, floor, and ceiling with aluminum sides and back
  • Roll-in design with solid door
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Features a stainless steel ramp for easy access
  • Maintains temperatures of 140 to 180 degrees Fahrenheit; 120/208-240V, 2000W
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to ME, CA, VT, WA, NJ, NY, MA, CO, NH, NV, RI, OR, CT or DC
UPC Code:400010242375
Other Products from this Line
True Refrigeration STG1HRI89-1S Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
480 lb.
Width
35 Inches
Depth
38 7/8 Inches
Height
89 Inches
Amps
20 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120/208-240 Volts
Wattage
2,000 Watts
Cabinet Size
Full Height
Casters
Without Casters
Color
Silver
Construction
Aluminum Stainless Steel
Control Location
Top Mounted
Control Type
Digital
Door Type
Solid
Dutch Half Doors
Without Dutch Half Doors
Features
Controlled Humidity Self-Closing Doors Spec Line Stay-Open Doors
Insulated
With Insulation
Interior Configuration
Pan Rack Compatible
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 14-20P
Sections
1 Section
Style
Roll-In
Type
Holding Cabinets
True Refrigeration STG1HRI89-1S Details
This True Spec Series roll-in heated holding cabinet is the perfect solution for when you need to keep plenty of baked or cooked foods hot and readily accessible in your commercial kitchen. Its convenient roll-in design is perfect for storing prepared meals and dishes on roll-in pan racks in bakeries, banquet facilities, healthcare facilities, and cafeterias. For control over the cabinet's humidity, this unit is built with a manually operated vent on top of the cabinet, and it also comes with a 12" x 20" water pan for additional humidity if needed.
This holding cabinet features a stainless steel ramp that accepts roll-in racks (sold separately) up to 27" x 29" x 72" in size to help you make the best use of its spacious cabinet. The door, floor, and ceiling are made from high-quality stainless steel, while the sides and back are constructed of durable aluminum. Additionally, this unit features incandescent lighting that illuminates the interior, as well as bumpers that protect the walls from any damage that might be caused by roll-in racks.
Overall Dimensions:
Width: 35"
Depth: 38 7/8"
Height: 89"
Attention CA Residents:
  • 14-20P
    14-20P
    This unit comes with a NEMA 14-20P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.