Traulsen UHT27-R-SB 27" Undercounter Refrigerator with Right Hinged Door and Stainless Steel Back
Item number  882uht27rsbMFR number  UHT27-R-SB
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Right hinged door
  • Stainless steel top, sides, door, and back
  • Heavy-duty cabinet construction
  • Front-breathing design allows for zero clearance installation
  • 2 powder-coated shelves provide easy organization
  • Interior mounted thermometer helps you monitor cabinet temperatures
  • Environmentally-friendly, R-450A refrigerant
  • (4) 4" casters for easy mobility
UPC Code:400011127640
Works With
Traulsen UHT27-R-SB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
275 lb.
Width
27 Inches
Depth
31 15/16 Inches
Height
37 1/4 Inches
Amps
7.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
Without Backsplash
Capacity
7.35 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America NSF Certified Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-450A
Sections
1 Section
Style
Counter Height
Temperature Range
34 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Traulsen UHT27-R-SB Details
Increase refrigerated storage while providing more work space for your staff with this Traulsen UHT27-R-SB 27" undercounter refrigerator with right hinged door. Boasting a front-breathing design, this unit allows for zero clearance installation to save valuable floor space. It can be placed right up against a back wall or next to other equipment to create an efficient layout in your kitchen. Thanks to its stainless steel top, sides, door, and back, this unit is a durable, long-lasting addition to your establishment. Anodized aluminum interiors also add strength and years of useful service to this undercounter refrigerator.
A powerful 1/4 hp refrigeration system uses R-450A refrigerant to maintain food-safe temperatures between 34 and 38 degrees Fahrenheit. The CFC-free insulation helps increase the overall energy efficiency and structural integrity of this unit. A set of (4) 4" casters makes it easy to move this unit for routine cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 31 15/16"
Height with casters: 37 3/4"
Work Surface Height: 33 5/8"
Capacity: 7.35 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.