Sierra SRPO-60G-2 Natural Gas 60" Double Pizza Deck Oven - 176,000 BTU
Item number  646srpo60g2MFR number  SRPO-60G-2 NAT gas w/ LP conversion Kit
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • 1 1/2" thick Fibra-ment stone deck in each oven cavity; 7" chamber height
  • Cook directly on the deck or use your pans and screens
  • Heavy-duty stainless steel construction and legs
  • Modulating thermostat and tubular burners; 300-650 degree Fahrenheit temperature range
  • Natural gas, 176,000 BTU; liquid propane conversion kit included
UPC Code:400014276451
Sierra SRPO-60G-2 NAT gas w/ LP conversion Kit Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
2040 lb.
Width
60 Inches
Depth
42 Inches
Height
68 Inches
Door Type
Solid
Exterior Material
Stainless Steel
Features
Field-Convertible (Gas)
Gas Connection Size
1/2 Inches
Number of Decks
2 Decks
Power Type
Natural Gas
Style
Deck Style
Temperature Range
300 - 650 Degrees F
Total BTU
176,000 BTU
Sierra SRPO-60G-2 NAT gas w/ LP conversion Kit Details
Prepare for the rush at your pizzeria or bakery with this Sierra SRPO-60G-2 natural gas 60" double pizza deck oven! Featuring two independent chambers, this pizza deck oven doubles output without a larger footprint. This unit is made of durable, heavy-duty stainless steel with strong door handles for long-lasting use in your kitchen. Each oven door is insulated for better energy efficiency and features a spring to ensure easy opening and closing.
This oven is designed to provide maximum heat while using the least amount of energy, and to provide the best recovery times between uses. The tubular type burners are spaced every 12" for the best heat distribution. Each oven has a modulating thermostat and utilizes a low input BTU for fast recovery.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 42"
Height: 68"
Deck Clearance: 7"
Cooking Surface Dimensions: 48" x 36"