Little Giant 30" x 48" Heavy-Duty Steel Wagon Truck with Flush Edges and 16" Pneumatic Wheels CH-3048-16P-FSD
Item number  719ch304816pfsdMFR number  CH-3048-16P-FSD
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 30" x 48" deck made of reinforced 12 gauge steel
  • Deck includes flush edges for easy loading and unloading
  • T-handle and fifth wheel steering provide easy maneuverability
  • Includes (4) 16" pneumatic wheels for smooth mobility
  • 3,000 lb. capacity
UPC Code:400016889833
Other Products from this Line
Little Giant CH-3048-16P-FSD Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
149 lb.
Length
48 Inches
Width
30 Inches
Height
16 1/2 Inches
Capacity
3,000 lb.
Caster Size
16 Inches
Casters
With Casters
Color
Gray
Features
Made in America
Gauge
12 Gauge
Handle
With Handle
Material
Metal Steel
Type
Trucks Wagons
Little Giant CH-3048-16P-FSD Details
Easily transport loads with this Little Giant wagon truck. This durable wagon truck is ideal for transporting tools and supplies around your industrial or commercial facility. It has a 30" x 48" deck made of reinforced 12 gauge steel with an ample 3,000 lb. capacity. Its structural channel undercarriage provides additional strength to securely haul heavy loads. The deck has flush edges to easily slide items on and off.
This truck includes a T-handle with vinyl hand grips for a secure hold, and it has fifth wheel steering for easy maneuverability. The (4) 16" pneumatic wheels provide smooth mobility around your facility. These roller-bearing wheels have full 1" diameter axles to withstand heavy loads. Efficiently transport equipment, supplies, and other materials with this reliable wagon truck.
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 30"
Deck Height: 16 1/2"
Capacity: 3,000 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Resources and Downloads for Little Giant CH-3048-16P-FSD
Customer Reviews
4.0
Rated 4 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • catrering
  • event
  • flat
  • hard
  • load
  • made
  • opened
  • oven
  • seam
  • tires
Showing 1 of 1 review
Review by
Will B.
Posted on 07/29/2024
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
Size:
30" x 48"