Little Giant 30" x 60" Heavy-Duty Steel Wagon Truck with Flush Edges and 12" Mold-On Rubber Wheels CH-3060-12MR-FSD
Item number  719306012mrfsdMFR number  CH-3060-12MR-FSD
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 30" x 60" deck made of reinforced 12 gauge steel
  • Deck includes flush edges for easy loading and unloading
  • T-handle and fifth wheel steering provide easy maneuverability
  • Includes (4) 12" mold-on rubber wheels for smooth mobility
  • 3,500 lb. capacity
UPC Code:400017440149
Other Products from this Line
Little Giant CH-3060-12MR-FSD Specs
Shipping Weight
216 lb.
Length
60 Inches
Width
30 Inches
Height
16 1/2 Inches
Capacity
3,500 lb.
Caster Size
12 Inches
Casters
With Casters
Color
Gray
Features
Made in America
Gauge
12 Gauge
Handle
With Handle
Material
Metal Steel
Type
Trucks Wagons
Little Giant CH-3060-12MR-FSD Details
Easily transport loads with this Little Giant wagon truck. This durable wagon truck is ideal for transporting tools and supplies around your industrial or commercial facility. It has a 30" x 60" deck made of reinforced 12 gauge steel with an ample 3,500 lb. capacity. Its structural channel undercarriage provides additional strength to securely haul heavy loads. The deck has flush edges to easily slide items on and off.
This truck includes a T-handle with vinyl hand grips for a secure hold, and it has fifth wheel steering for easy maneuverability. The (4) 12" mold-on rubber wheels provide smooth mobility around your facility. These roller-bearing wheels have full 1" diameter axles to withstand heavy loads. Efficiently transport equipment, supplies, and other materials with this reliable wagon truck.
Overall Dimensions:
Length: 60"
Width: 30"