Krowne DB84R-BSS-LRR 84" Quadruple Tap Kegerator Beer Dispenser with Right Side Compressor - Black, (8) 1/4 Keg Capacity
Item number  75bdb84rbsMFR number  DB84R-BSS-LRR
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 20-gauge stainless steel construction with black vinyl front
  • Quadruple tap draft tower
  • Holds up to (4) 1/2 barrel keg, (8) 1/4 barrel kegs, or (13) 1/6 barrel kegs
  • DynamicChill 360° technology with front grille digital thermostat
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400017596600
Other Products from this Line
Krowne DB84R-BSS-LRR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
580 lb.
Width
84 Inches
Depth
25 Inches
Height
36 Inches
Power Cord Length
8 Feet
Nominal Depth
Narrow
Height (Including Tap)
52 3/4 Inches
Tap Tower Height
16 3/4 Inches
Amps
2.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Compressor Location
Right Side Mounted
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Exterior Finish
Black
Features
Digital Temperature Controller Locking Doors Made in America Self-Closing Doors
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
3 Doors
Number of Kegs
8 Kegs
Number of Taps
4 Taps
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
1/4 Barrel
Temperature Range
30 - 40 Degrees F
Type
Kegerators / Beer Dispensers
Krowne DB84R-BSS-LRR Details
Enhance your bar or restaurant's beverage service with the Krowne kegerator beer dispenser! This unit is designed for maximum durability and efficiency, with a 20-gauge stainless steel interior and exterior construction and a sleek black vinyl front. The interior coved corners help with cleaning up spills, while the 1" stainless steel top provides a sturdy workspace for bartenders to prepare drinks and cocktails. Plus, the reinforced stainless steel keg floor with built-in kickplate makes this a tough and reliable unit. This kegerator provides ample space to store up to (4) 1/2 barrel keg, (8) 1/4 barrel kegs, or (13) 1/6 barrel kegs.
This beer dispenser ensures optimal performance by operating with a 1/3 hp refrigeration system that circulates R-290 refrigerant to maintain a standard operating range of 30-40 degrees Fahrenheit (unit is factory set at 35 degrees Fahrenheit). R-290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. The entire cabinet boasts eco-friendly, 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation that helps maintain temperatures.
With a compressor on the right side and a condensate evaporator pan included, this self-contained unit requires no drain, saving you time and hassle. The heated mullion minimizes condensation, while the included 1/2" drain line exits the bottom front of the refrigeration compartment for easy access. The bottom of the unit features pre-drilled holes for optional leg or caster installation (not included). Ideal for busy bars and restaurants, this kegerator beer dispenser is a reliable and efficient addition to any establishment! It includes an 8 ft. power cord than can exit through the left or right rear of the unit and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 84"
Depth: 25"
Height: 36"