Hoshizaki SR72B-30M 72" Mega Top Prep Refrigerator with 3 Doors
Item number  415sr72b30mMFR number  SR72B-30M
Contact us for details
Start a Live ChatMon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 1-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Mega top design holds up to (30) 1/6 size food pans
  • Self-closing doors with a stay open feature
  • Stainless steel interior and exterior
  • Includes a 1/2" thick polyethylene cutting board
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V
UPC Code:400015343398
Optimize your back-of-house operations with this Hoshizaki SR72B-30M 72" mega top prep refrigerator with 3 doors.
Whether you need to streamline service in a cafeteria, sub shop, or independent restaurant, this heavy-duty, stainless steel unit is made to facilitate the sandwich or salad prep process. Its mega top holds up to (30) 1/6 size food pans, 4" deep, and it comes with a full set of clear plastic pans to get you started. The pan rail can also accept 6" deep pans (sold separately). The mega top refrigerated pan rail is great for holding common sandwich or salad toppings, from hard-boiled eggs and cheese to green peppers and ham.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Safe Design
With an innovative air distribution system that promotes even cooling, this prep refrigerator is engineered to maintain food safe, NSF-7 temperatures even when ambient temperatures reach 100 degrees Fahrenheit. It even has a removable stainless steel guard that streamlines the cleanup process at the end of a shift. Plus, a lift-up lid encloses the top to maintain proper food safe temperatures and prevent contamination. For added convenience, a 72" x 10", 1/2" thick polyethylene cutting board is provided for slicing ingredients and assembling orders.
Optimal Mobility
For optimal performance, this sandwich top prep refrigerator comes with 6" casters, two with brakes.
Ultimate Flexibility
The additional space also comes with 3 epoxy-coated shelves that are adjustable in 1/2" increments.
Durable and Convenient
Beneath the worktop is additional storage space, with 3 self-closing, spring-assisted, stay-open doors with a "stepped" design that guards the door gaskets when products are removed from the inside. The field reversible doors feature 2" CFC-free, foamed-in-place polyurethane insulation, making the interior cabinets great for storing ingredients like extra deli meat, cheese, condiments, and sauces. Not to mention, the magnetic gasket design and extruded aluminum flush mount door handles make maintenance and operation easier.
Powerful and Efficient
It uses a 1/3 hp front breathing refrigeration system and eco-friendly R-290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally responsible choice for your business. This prep refrigerator even boasts an E-coated evaporator coil and hot gas condensate removal system, ensuring that humidity is removed from the unit at all times. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.