Hatco HXMS-30 Gray Granite LED 30" Slanted Single Shelf Merchandiser - 120V
Item number  413hxms30yMFR number  HXMS-30-GRAY
Product Overview
  • Two LED bulbs for superior product illumination
  • Thermostatically controlled base extends holding times
  • Includes 6 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 120V; 1000W
UPC Code:400011504953
Hatco HXMS-30-GRAY Specs
Shipping Weight
85 lb.
Width
33 15/16 Inches
Depth
28 1/8 Inches
Height
Hertz
60 Hz
Wattage
1,000 Watts
Color
Gray
Plug Type
NEMA 5-15P
Shelf Style
Slanted
Merchandisers
Hatco HXMS-30-GRAY Details
Showcase delicious wrapped food like breakfast sandwiches, hamburgers, pizza, nachos, and more with the Hatco HXMS-30 heated 30" slanted single shelf LED merchandiser in gray granite! This sleek unit boasts LED lighting for superior product illumination and display on each shelf, and customers are able to easily serve themselves thanks to the open front.
The Hatco HXMS-30 LED merchandiser requires a 120V electrical connection for operation.