Hatco GRSSR20-DL77516 Glo-Ray 20" White and Ice Heated Stone Shelf with Display Lamp - 120V, 650W
Item number  413grssrdlwgMFR number  GRSSR20DL77516 WH/GGR
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Unique ice stone heated surface
  • Colored surfaces create excellent presentation
  • Thermostatic controls
  • Blanket-type element for even heating
  • Overhead light
UPC Code:400011555429
Hatco GRSSR20DL77516 WH/GGR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
40 lb.
Width
20 Inches
Depth
22 1/2 Inches
Height
36 Inches
Amps
5.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
650 Watts
Color
White
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America
Heating Source
Blanket-Type
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Temperature Settings
Adjustable
Type
Warming Shelves
Hatco GRSSR20DL77516 WH/GGR Details
Display your most popular pizzas, hors d'ouvres, and more at your buffet or self-serve area with the Hatco GRSSR20-DL77516 Glo-Ray 20" white and ice heated stone shelf! This shelf features 650 watts of heating power in its base to keep a variety of food evenly warmed at foodsafe temperatures throughout the day, and its overhead display lamp ensure an excellent and enticing presentation for your customers. The thermostatic controls on the remote control box make it easy for operators to quickly adjust temperature for different foods up to 200 degrees Fahrenheit, and the internal blanket-type foil heating element supplies heat evenly across the surface. And thanks to its attractive colored surface, you can be sure this shelf will create an excellent presentation for your food.
Overall Dimensions:
Width: 20"
Depth: 22 1/2"
Height: 36"