Hatco GRSDS/H-41D Black Glo-Ray 41" Horizontal / Slanted Double Shelf Merchandiser - 120/208V
Item number  413grsh41dbjMFR number  GRSDS/H-41D-208-BLACK
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shatterproof incandescent lights illuminate product
  • Thermostatically controlled base heats from 185 - 200 degrees Fahrenheit
  • Includes 16 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 2120W
  • 120/208V
UPC Code:400011475055
Works With
Hatco GRSDS/H-41D-208-BLACK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
178 lb.
Width
41 Inches
Depth
24 Inches
Height
33 5/8 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120/208 Volts
Wattage
2,120 Watts
Color
Black
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA L14-20P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Horizontal & Slanted
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GRSDS/H-41D-208-BLACK Details
The Hatco GRSDS/H-41DHW Glo-Ray merchandiser stands on 4 legs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 41"
Front to Back: 24"