Hatco GRSDS/H-30D Black Glo-Ray 30" Horizontal / Slanted Double Shelf Merchandiser
Item number  413grsh30dbMFR number  GRSDS/H-30D-BLACK
  • Includes 12 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 120V; 1530W
UPC Code:400011495312
Works With
Hatco GRSDS/H-30D-BLACK Specs
Shipping Weight
140 lb.
Width
30 Inches
Depth
24 Inches
Height
33 7/16 Inches
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
1,530 Watts
Color
Black
Features
Heated Shelves Made in America
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Shelf Style
Horizontal & Slanted
Merchandisers
Hatco GRSDS/H-30D-BLACK Details
Showcase delicious wrapped food like breakfast sandwiches, hamburgers, pizza, nachos, and more with the Hatco GRSDS/H-30D black Glo-Ray 30" horizontal and slanted double shelf merchandiser. The unit's aluminum and tempered glass construction makes a great focal point on any countertop to encourage impulse and point of purchase sales, and customers are able to easily serve themselves thanks to the open front. The unit features a top horizontal shelf and lower slanted shelf to enable a versatile arrangement of products.
The Hatco GRSDS/H-30D Glo-Ray merchandiser stands on 4" legs and requires a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 30"
Front to Back: 24"