Hatco GRSDS-52D Hunter Green Glo-Ray 52" Slanted Double Shelf Merchandiser - 120/240V
Item number  413gsds52dgkMFR number  GRSDS-52D120/240-GREE
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shatterproof incandescent lights illuminate product
  • Thermostatically controlled base heats from 185-200 degrees Fahrenheit
  • Includes 20 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 2725W
  • 120/240V
UPC Code:400011493820
Works With
Hatco GRSDS-52D120/240-GREE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
205 lb.
Width
52 Inches
Depth
24 5/16 Inches
Height
32 5/16 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120/240 Volts
Wattage
2,725 Watts
Color
Green
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA L14-20P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Slanted
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GRSDS-52D120/240-GREE Details
Showcase delicious wrapped food like breakfast sandwiches, hamburgers, pizza, nachos, and more with the Hatco GRSDS-52D hunter green Glo-Ray 52" slanted double shelf merchandiser. The unit's sleek aluminum and tempered glass construction makes a great focal point on any countertop to encourage impulse and point of purchase sales, and customers are able to easily serve themselves thanks to the open front.
The Hatco GRSDS-52D Glo-Ray merchandiser stands on 4" legs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 52"