Hatco GRSDS-24D White Granite Glo-Ray 24" Slanted Double Shelf Merchandiser - 120V
Item number  413grsds24dwMFR number  GRSDS-24D-WHITE
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shatterproof incandescent lights illuminate product
  • Thermostatically controlled base heats from 185-200 degrees Fahrenheit
  • Includes 10 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 120V; 1355W
UPC Code:400011491802
Works With
Hatco GRSDS-24D-WHITE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
90 lb.
Width
24 Inches
Depth
24 5/16 Inches
Height
32 5/16 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,355 Watts
Color
White
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Slanted
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GRSDS-24D-WHITE Details
Showcase delicious wrapped food like breakfast sandwiches, hamburgers, pizza, nachos, and more with the Hatco GRSDS-24D white granite Glo-Ray 24" slanted double shelf merchandiser. The unit's sleek aluminum and tempered glass construction makes a great focal point on any countertop to encourage impulse and point of purchase sales, and customers are able to easily serve themselves thanks to the open front.
The Hatco GRSDS-24D Glo-Ray merchandiser stands on 4" legs and requires a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 24"