Hatco GRAM-72D-6 Glo-Ray 72" Max Watt Dual Infrared Warmer with 6" Spacer and Remote Infinite Controls - 120V, 4,150W
Item number  413gam72d6taMFR number  GRAM-72D 120V 6" AND RMB-GRAM-INF
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 72" long
  • Built-in 6" spacer
  • Dual element design
  • Continuous aluminum housing
  • Pre-focused element with remote enclosure that includes an on/off toggle switch
  • 4150W
  • 120V
UPC Code:400011629762
Works With
Hatco GRAM-72D 120V 6" AND RMB-GRAM-INF Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
41 lb.
Width
72 Inches
Depth
18 Inches
Height
2 1/2 Inches
Amps
34.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
4,150 Watts
Control Type
Remote Infinite Remote Toggle
Features
Overhead Spacers
Heating Source
Metal Sheathed / Calrod
Infrared
With Infrared
Material
Aluminum
Number of Heating Rods
2
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Double
Type
Strip Warmers
Usage
Heavy Duty
Hatco GRAM-72D 120V 6" AND RMB-GRAM-INF Details
Keep your food hot and ready to serve in your prep line or buffet with the Hatco GRAM-72D-6 Glo-Ray 72" max watt dual infrared warmer! This warmer features 4150 watts of heating power to ensure your food stays at safe temperatures after it's done cooking, while the built-in 6" spacer gives the warmer a greater area of effect.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 18"