Hatco GRAM-66D-6 Glo-Ray 66" Max Watt Dual Infrared Warmer with 6" Spacer and Remote Infinite Controls - 120V, 3,750W
Item number  413gam66d6taMFR number  GRAM-66D 120V 6" AND RMB-GRAM-INF
Product Overview
  • 66" long
  • Built-in 6" spacer
  • Dual element design
  • Continuous aluminum housing
  • Pre-focused element with remote enclosure that includes an on/off toggle switch
  • 3750W
  • 120V
UPC Code:400011628925
Works With
Hatco GRAM-66D 120V 6" AND RMB-GRAM-INF Specs
Shipping Weight
37 lb.
Width
66 Inches
Depth
18 Inches
Amps
31.25 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
3,750 Watts
Control Type
Remote Infinite Remote Toggle
Heavy Duty
Hatco GRAM-66D 120V 6" AND RMB-GRAM-INF Details
Keep your food hot and ready to serve in your prep line or buffet with the Hatco GRAM-66D-6 Glo-Ray 66" max watt dual infrared warmer! This warmer features 3750 watts of heating power to ensure your food stays at safe temperatures after it's done cooking, while the built-in 6" spacer gives the warmer a greater area of effect.
Overall Dimensions:
Width: 66"
Depth: 18"