Item number  383us48vg45MFR number  US48VG45
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • For indoor use
  • Made of resin material
  • Measures 48" x 30"
  • Burn, UV, heat, stain, and scratch-resistant
  • Smooth surface is easy to clean
UPC Code:400011969561
Other Products from this Line
Grosfillex US48VG45 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
40.34 lb.
Length
48 Inches
Width
30 Inches
Capacity
300 lb.
Color
Gray
Core Type
Inner Cardboard Honeycomb Core
Finish
Pine
Material
Resin
Max Seating Capacity
4 Chairs
Shape
Rectangle
Tabletop Thickness
2 Inches
Type
Table Tops
Usage
Indoor
Grosfillex US48VG45 Details
This Grosfillex US48V245 VanGuard 30" x 48" vintage pine resin indoor table top is an ideal choice for creating a rustic or authentic look within your indoor establishment. Strong and durable, this resin top is burn, UV, heat, stain, and scratch-resistant, so you can be sure it will stand up to years of abuse even in a commercial environment. Plus, its smooth finish is easy to keep clean between guests and at the end of the day!
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 30"
Tabletop Thickness: 2"
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
  • Seating Capacity: 4
    Seating Capacity: 4
    Four people can comfortably sit at this table.
  • BIFMA
    BIFMA
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
1.0
Rated 1 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • constructed
  • delivered
  • long
  • pretty
  • recommend
  • table
  • tops
  • workmanship
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Sandra A.
Posted on 10/02/2017
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Size:
30" x 72"
We appreciate your review. We wish this Grosfillex US72VG59 VanGuard 30" x 72" Weathered Oak Resin Indoor Table Top would have worked out for you. We've refunded you for the damaged units. Our Customer Solutions team will remain in contact with you about this.
Review by
Pratik D.
Posted on 08/30/2024
Verified Purchase
Size:
30" x 72"