Grosfillex US24VG59 VanGuard 24" x 30" Weathered Oak Resin Indoor Table Top
Item number  383us24vg59MFR number  US24VG59
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Perfect for indoor eating areas in commercial environments
  • Made of durable resin material
  • Burn, UV, and heat-resistant
  • Impervious to stains and scratches
  • Smooth surface is easy to clean
UPC Code:014306913940
Other Products from this Line
Grosfillex US24VG59 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
22.59 lb.
Length
30 Inches
Width
24 Inches
Capacity
300 lb.
Color
Gray
Core Type
Inner Cardboard Honeycomb Core
Finish
Oak
Material
Resin
Max Seating Capacity
2 Chairs
Shape
Rectangle
Tabletop Thickness
2 Inches
Type
Table Tops
Usage
Indoor
Grosfillex US24VG59 Details
Add a trendy finishing touch to your indoor dining area with this Grosfillex US24VG59 VanGuard 24" x 30" weathered oak resin indoor table top. Not only is this table top burn, UV, and heat-resistant, it's impervious to stains and scratches to withstand daily wear and tear within your commercial environment. Plus, its smooth surface is easy for employees to clean and wipe down between guests or at the end of a busy shift!
Overall Dimensions:
Length: 30"
Width: 24"
Tabletop Thickness: 2"
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
  • Seating Capacity: 2
    Seating Capacity: 2
    Two people can comfortably sit at this table.
  • BIFMA
    BIFMA
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
1.0
Rated 1 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • constructed
  • delivered
  • long
  • pretty
  • recommend
  • table
  • tops
  • workmanship
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Sandra A.
Posted on 10/02/2017
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Size:
30" x 72"
We appreciate your review. We wish this Grosfillex US72VG59 VanGuard 30" x 72" Weathered Oak Resin Indoor Table Top would have worked out for you. We've refunded you for the damaged units. Our Customer Solutions team will remain in contact with you about this.
Review by
Pratik D.
Posted on 08/30/2024
Verified Purchase
Size:
30" x 72"