Garland GI-BH/BA 3500 Baby Hob Induction Cooker - 208V, 3.5 kW
Item number  372bhba3500bMFR number  BHBA3500 208/1
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-6 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 208V, 3.5 kW
  • Made of stainless steel with a compact design
  • Air filter keeps interior cool and clean
  • Sloped, easy-to-see front panel
  • Dial control knob with 9 power level settings
  • Induction technology transfers heat to the pan, not to the surrounding air
UPC Code:400010829095
Garland / US Range BHBA3500 208/1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
12 lb.
Width
12 5/8 Inches
Depth
15 Inches
Height
4 1/4 Inches
Amps
17 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
3,500 Watts
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Installation Type
Countertop
Number of Burners
Single
Plug Type
NEMA 6-20P
Power Type
Electric
Type
Induction Ranges
Usage
Front of House Heavy Duty
Garland / US Range BHBA3500 208/1 Details
The GI-BH/BA 3500 features a high impact ceramic glass worktop and 3500W of heating power to easily support and heat magnetic cookware while a dial control knob lets you choose among nine settings to find the perfect temperature for your food. A removable and reusable air intake filter and built-in cooling fan ensure that the interior of the unit stays as cool as possible without clogging with dust and other airborne contaminants. And to make sure cookware doesn't overheat, a thermostatically controlled sensor shuts down the induction process to prevent damage when pans or pots start to run dry. This compact unit comes with a stainless steel exterior for fast and easy cleaning. It requires a 208V electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 12 5/8"
Front to Back: 15"