Galaxy GVME12SS Vacuum Packaging Machine with 12" Seal Bar, Roll Cutter and Dual Piston Pump - 120V, 475W
Item number  177gvme12ss
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Features a 12” seal bar and powerful maintenance-free dual piston dry pump
  • Adjustable vacuum pressure with 3 levels to accommodate more delicate foods
  • Stainless steel body for exceptional strength and durability
  • Clear vacuum lid allows you to see where you're sealing
  • Attachable hose for marinating food or preparing sous vide; 120V
Quality Rating:
UPC Code:400014092877
Works With
Preserve the freshness of your foods and increase their shelf life with this Galaxy GVME12SS vacuum packaging machine with 12" seal bar, roll cutter, and dual piston pump!
Utilize this unit to create an airtight seal around meats, cheeses, and vegetables, extending their freshness and taste longer than other preservation methods, saving you money. The Galaxy vacuum packaging machine features a 12" seal bar with a powerful dual piston pump, which quickly creates tight seals within seconds, making this efficient machine a time saver for your establishment.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
Prevents Overheating
Durable Construction
Intuitive Operation
Ultimate Convenience
Easy Monitoring
Included Accessories
This unit includes (1) 11 1/2" x 50' package roll and (6) 8" x 12" bags to get you started vacuum sealing right away. It requires a 120V electrical connection for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this machine be used for retort or Mylar® packaging?
Overall Dimensions:
Width:
15 Inches
Depth:
12 Inches
Height:
6 1/4 Inches
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
3.3
Rated 3.3 out of 5 stars
7 Customer Reviews
Customers Say
  • vacuum
  • unit
  • seal
  • sealer
  • seals
  • tape
  • down
  • lid
  • machine
  • pull
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 7 of 7 reviews
Review by
Javier B.
Posted on 11/30/2022
Verified Purchase
Rated 2 out of 5 stars
Review by
Richard T.
Posted on 06/19/2023
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
Robert R.
Rated 5 out of 5 stars
Paul T.
Rated 5 out of 5 stars
I recently used the Galaxy GVME12SS Vacuum Packaging Machine with a 12" Seal Bar, Roll Cutter, and Dual Piston Pump (120V, 475W) alongside VacPak-It 10" x 20" Chamber Vacuum Pouches, and it’s a game-changer for food preservation. This stainless steel external vacuum sealer features a powerful dual piston dry pump that creates airtight seals in seconds, perfect for meats, cheeses, and vegetables.