Follett SG700S-30 Upright Ice Storage Bin with SmartGATE - 680 lb.
Item number  230sg700s30MFR number  SG700S-30
Usually Ships in 2-3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed for more sanitary ice storage and access with exclusive SmartGATE
  • Upright design for first in, first out ice rotation to keep your supply fresh
  • Stainless steel exterior with a corrosion-resistant poly liner and top
  • Heavy-duty, stay-open door with easy one-handed open and close
  • Maximum ice capacity of 680 lb.
UPC Code:400013074157
Works With
Follett Corporation SG700S-30 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
212 lb.
Width
30 Inches
Depth
39 Inches
Height
60 Inches
Bin Storage Capacity
680 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Liner Material
Polyethylene
Material
Stainless Steel
Type
Ice Bins
Follett Corporation SG700S-30 Details
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 39"
Height: 60"