Follett SG2000S-60 Upright Ice Storage Bin with SmartGATE - 2,000 lb.
Item number  230sg2000s60MFR number  SG2000S-60
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed for more sanitary ice storage and access with exclusive SmartGATE
  • Upright design for first in, first out ice rotation to keep your supply fresh
  • Stainless steel exterior with a corrosion-resistant poly liner and top
  • Heavy-duty, stay-open door with easy one-handed open and close
  • Maximum ice capacity of 2,000 lb.
UPC Code:400013074423
Works With
Follett Corporation SG2000S-60 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
370 lb.
Width
60 Inches
Depth
39 Inches
Height
80 Inches
Bin Storage Capacity
2,000 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Liner Material
Polyethylene
Material
Stainless Steel
Type
Ice Bins
Follett Corporation SG2000S-60 Details
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 39"
Height: 80"