Follett SG1350S-56 Upright Ice Storage Bin with SmartGATE - 1360 lb.
Item number  230sg1350s56MFR number  SG1350S-56
Usually Ships in 2-3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed for more sanitary ice storage and access with exclusive SmartGATE
  • Upright design for first in, first out ice rotation to keep your supply fresh
  • Stainless steel exterior with a corrosion-resistant poly liner and top
  • Heavy-duty, stay-open door with easy one-handed open and close
  • Maximum ice capacity of 1360 lb.
UPC Code:400013074584
Works With
Follett Corporation SG1350S-56 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
322 lb.
Width
56 Inches
Depth
39 Inches
Height
62 Inches
Bin Storage Capacity
1,360 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Liner Material
Polyethylene
Material
Stainless Steel
Type
Ice Bins
Follett Corporation SG1350S-56 Details
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 39"
Height: 62"