Item number  354etbt30copMFR number  ET-BT3503-30-COP-GG
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Lightweight design allows for easy movement and transportation
  • Easy-to-clean exterior
  • 30" seat height is perfect for guests sitting at bars at indoor restaurants, bistros, or cafes
  • Footrest reduces the pressure on customers' legs and lower backs to promote optimum relaxation
  • Cross brace under the seat provides additional stability
  • Small, protective caps protect the finish from scratches and chips when stacked
  • Rubber glides help keep floor surfaces in pristine condition
UPC Code:889142024552
Other Products from this Line
Flash Furniture ET-BT3503-30-COP-GG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
13.8 lb.
Width
17 Inches
Depth
17 Inches
Height
30 Inches
Seat Width
12 Inches
Seat Depth
12 Inches
Height Style
Bar Height
Seat Height
30 Inches
Arms
Without Arms
Assembly Options
Assembly Required
Back
Without Back
Capacity
330 lb.
Design
Industrial
Features
Stackable
Finish
Distressed Powder-Coated
Frame Color
Black Copper
Frame Material
Metal Steel
Padded Seat
Without Padded Seat
Seat Color
Black Copper
Seat Material
Metal
Seat Type
Drain Hole
Style
Backless
Type
Chairs
Usage
Indoor
Flash Furniture ET-BT3503-30-COP-GG Details
Overall Dimensions:
Width: 17"
Depth: 17"
Height: 30"
Seat Width: 12"
Seat Depth: 12"