Flash Furniture CH-51090BH-2-30CAFE-BL-GG 30" Round Blue Metal Indoor / Outdoor Bar Height Table with 2 Cafe Stools
Item number 354b30rdbl2cMFR number CH-51090BH-2-30CAFE-BL-GG
- Apply, opens link in this tab
(825 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Includes table and 2 cafe stools
- Made of durable metal to withstand daily, heavy-duty use
- Smooth, 1 1/4" thick table top makes it simple to wipe down between guests and busy shifts
- Brace underneath the table top provides additional stability
- Rubber glides help keep floor surfaces in pristine condition
UPC Code:889142082316
Other Products from this Line
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 67 lb.
- Height
- 41 Inches
- Diameter
- 30 Inches
- Chair Width
- 20 Inches
- Chair Depth
- 17 3/4 Inches
- Chair Height
- 45 1/4 Inches
- Height Style
- Bar Height
- Base Color
- Blue
- Color
- Blue
- Finish
- Powder-Coated
- Included Chairs
- 2 Chairs
- Installation Type
- Freestanding
- Max Seating Capacity
- 2 Chairs
- Shape
- Round
- Table Seating Capacity
- Tabletop Material
- Metal
- Tabletop Thickness
- 1 1/4 Inches
- Type
- Table / Chair Sets
- Usage
- Indoor Outdoor
Flash Furniture CH-51090BH-2-30CAFE-BL-GG Details
Complete the look of your indoor or outdoor dining area with this Flash Furniture CH-51090BH-2-30CAFE-BL-GG 30" round metal indoor / outdoor bar height table with 2 cafe stools. Made of durable metal, this table is built strong to withstand daily, heavy-duty use at your restaurant or cafe. It also features a smooth, 1 1/4" thick top that makes it simple to wipe down between guests and busy shifts. Thanks to the 30" round top, this table is perfect for seating guests at your cafe, bistro, or bar.
Set Includes:
(1) 30" round metal table
(2) cafe stools
Table Dimensions:
Diameter: 30"
Height: 41"
Chair Dimensions:
Width: 17 3/4"
Depth: 20"
Height: 45 1/4"
Seat Width: 12"
Seat Depth: 12"