Eversteel by T&S S-0133-12-CR-B Stainless Steel 8" Wall-Mount Mixing Faucet with 12" Swing Nozzle, Pre-Rinse Unit with 1.15 GPM Spray Valve, and Cerama Cartridges
Item number  510s013312crbMFR number  S-0133-12-CR-B
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" swing nozzle offers generous clearance
  • Produces excellent output with a 1.15 GPM spray valve
  • Convenient wall-mount configuration
  • Stainless steel construction and quarter-turn Cerama cartridges
  • Color-coded lever handles for simplified temperature identification
UPC Code:671262924115
Works With
T&S Brass and Bronze Works S-0133-12-CR-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
13.7 lb.
Hose Length
44 Inches
Faucet Width
12 5/8 Inches
Faucet Height
37 11/16 Inches
Riser Height
18 Inches
Add-On Faucet
12 Inches
Add-On Type
Swing
Cartridge Type
Ceramic
Faucet Centers
Features
NSF Certified With Riser
Finish
Brushed
Handle Type
Lever
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pre Rinse Unit Type
Hose and Spring
Pressure Rating
20 - 125 PSI
Product Line
Eversteel by T&S
Spray Valve Flow Rate
1.15 GPM
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Type
Pre-Rinse Units
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works S-0133-12-CR-B Details
Increase your cleaning power with the Eversteel by T&S stainless steel 8" wall-mount mixing faucet with 12" swing nozzle and pre-rinse unit with 1.15 GPM spray valve. This unit is constructed from durable stainless steel with a brushed finish to guarantee longevity of use and an aesthetically pleasing appearance. It has a 40-140 degrees Fahrenheit temperature range and a 20-125 PSI pressure range.
The pre-rinse unit features a 44" flexible stainless steel hose complete with a heat-resistant blue handle and hold-down ring to protect your hands during use. The 1.15 GPM spray valve offers exceptional cleaning power to uphold cleaning standards within your busy establishment. With its stainless steel 18" rigid riser and 6" adjustable wall bracket, this product guarantees lasting use and outstanding durability.
The 8" wall-mount mixing faucet is built with adjustable centers from 7 3/4" to 8 1/4" and stainless steel 1/2" NPT female eccentric inlets with 2" flanges. Quarter-turn Cerama cartridges with check valves work to prevent the crossflow of water to optimize performance. The stainless steel ceramic cartridges are durable and resists chemicals. The 12" swing nozzle with a Series 1 stream regulator outlet offers exceptional clearance to help you complete handwashing and dishwashing procedures with ease. Stainless steel lever handles feature color-coded indexes to ensure clear visibility of temperature identification.
Overall Dimensions:
Faucet Height: 37 11/16"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 12"