Equip by T&S 5PR-8W12-C Wall Mounted 35 11/16" High Pre-Rinse Faucet with 8" Adjustable Centers, 1.2 GPM Spray Valve, 44" Hose, 12 1/8" Add-On Faucet, and 6" Wall Bracket
Item number  5105pr8w12cMFR number  5PR-8W12-C
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 8" centers adjust from 7 3/4" to 8 1/4"; 1/2" NPT female inlets with 2" flange
  • 44" flex hose; 1.2 GPM spray valve
  • Lever handles; ceramic cartridges can withstand water temperatures up to 140 degrees Fahrenheit
  • Includes 6" wall bracket and 12 1/8" add-on faucet
  • Spray valve holder and overhead spring for easy operation
UPC Code:400010597796
Works With
When you need a reliable pre-rinse faucet, look no further than the 5PR-8W12-C from Equip by T&S.
  • 1 1/2" Water Connection
    1 1/2" Water Connection
    This unit comes with a 1 1/2" water connection for water supply.
1.2 GPM Spray Valve
44” Flex Hose
Adjustable Wall Mount Centers
This faucet mounts to the wall using a pair of 1/2” NPT female inlets with 2” flanges. Those inlets can adjust from 7 3/4” to 8 1/4”, allowing you to fit them directly onto your facility’s water lines with ease.
Lever Handles, Ceramic Cartridges
12” Add-On Faucet
Sometimes, it’s just more convenient to use a standard faucet. This pre-rinse has you covered with a 12” add-on swing faucet (4.5 GPM laminar flow outlet).
Chrome-Plated Brass
6” Wall Bracket
Stability is important in any pre-rinse setup, and this model comes with a 6” wall bracket to help secure your unit to the wall.