Eco-Products EP-SCTRS18 Regalia 18" Square White Compostable Sugarcane Tray - 100/Case
Item number 500epscts18MFR number EP-SCTRS18
This Product is no longer available
Browse our full selection
TableCraft BAMDB3 3 1/2" x 2" Disposable Wood Boat 1 oz. - 50/Pack
Visions Coupe 12 3/4" x 8 1/4" Black Rectangular Plastic Platter - 10/Sample
Visions Coupe 12 3/4" x 8 1/4" White Rectangular Plastic Platter - 10/Sample
Eco-Products EP-SCTR1317LID Regalia 17" x 13" Clear Compostable PLA Plastic Lid - 50/Case
Eco-Products Vanguard Regalia 13" x 17" Compostable No PFAS Added Sugarcane Tray - 100/Case
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
- Sugarcane fiber is ideal alternative to traditional plastic servingware
- Pressed and molded for superior strength and style
- Grease and cut resistant
- Can be used for both hot and cold foods for excellent versatility
- Meets ASTM standards for compostability in commercial facilities
UPC Code:644632906547
- Quantity
- 100/Case
- Shipping Weight
- 35.6 lb.
- Length
- 18 Inches
- Width
- 18 Inches
- Height
- 1 5/16 Inches
- Color
- White
- Design
- Plain
- Edge Style
- Standard
- Features
- Commercially Compostable Grease-Resistant Microwavable
- Material
- Molded Fiber Plant Fiber
- Number of Compartments
- 1 Compartment
- Pattern
- Plain
- Shape
- Square
- Tray Material
- Sugarcane / Bagasse
- Type
- Catering Trays Trays
- Usage
- Event
- Weight
- Heavy
Eco-Products EP-SCTRS18 Details
Let your customers know that you care about the environment with this Eco-Products EP-SCTRS18 Regalia 18" square white compostable sugarcane tray. An ideal alternative to traditional plastic servingware, this tray is pressed and molded for superior strength and style. It's both grease and cut resistant, and can hold heavy portions of food without bending or ripping. Plus, it can be used for both hot and cold foods for excellent versatility. Use it to serve signature appetizers and desserts at catered events, or add a compatible lid to package food and sell at grocery or convenience stores. The possibilities are endless with this attractive, white tray!
Overall Dimensions:
Length: 18"
Width: 18"