Eagle Group T24120EM 24" x 120" Stainless Steel Work Table with Galvanized Undershelf
Item number  575t24120emMFR number  T24120EM
Product Overview
  • 14 gauge type 304 stainless steel sound deadened top
  • Great for prep and storage areas
  • Galvanized undershelf and legs with plastic bullet feet
  • 2 1/2" marine counter edges
UPC Code:400011273606
Works With
View All Items
Eagle Group T24120EM Specs
Shipping Weight
134 lb.
Length
120 Inches
Features
Made in America NSF Certified With Undershelf
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Number of Legs
6 Legs
Size
24" x 120"
Stainless Steel Type
Type 304
Table Style
Undershelf
Tabletop Material
Stainless Steel
Type
Work Tables
Undershelf Construction
Galvanized Steel
Usage
Heavy Duty
Eagle Group T24120EM Details
This Eagle Group T24120EM 24" x 120" work table boasts a durable 14 gauge, type 304 stainless steel top that's great for heavy-duty food prep, butchering, and for use in moist environments! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (6) galvanized 1 5/8" legs with plastic bullet feet provide support for the whole table, and an adjustable galvanized undershelf gives you a place to keep extra supplies close at hand. Plus, this work table has 2 1/2" marine counter edges on all sides to prevent spillage.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 24"
Height: 35 1/8"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
1.0
Rated 1 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • beams
  • bread
  • collapse
  • entire
  • falling
  • legs
  • month
  • need
  • parts
  • prep
Showing 1 of 1 review
Review by
Michael K.
Posted on 06/30/2023
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Length:
96"
Width:
48"