Item number  575s1620218lftMFR number  S16-20-2-18L
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of 14 gauge, type 304 stainless steel for superior durability and corrosion resistance
  • Two 20" x 20" x 14" sink bowls
  • 18" V-creased drainboard for optimal drainage
  • 1 5/8" galvanized steel legs with 1" high-impact adjustable feet
  • 8" backsplash with holes punched on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately)
UPC Code:400011276454
Works With
Eagle Group S16-20-2-18L Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
183 lb.
Length
67 1/2 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Eagle Group S16-20-2-18L Details
Install a convenient sink and work station in your business with this Eagle Group fabricated two compartment sink! This sink features two large 20" x 20" sink bowls with 14" water levels, coved corners, and 3 1/2" drains for excellent water retention and drainage, and its 18" drainboard provides ample space for glass and dish racks throughout the day. The corrosion-resistant 14 gauge, type 304 stainless steel top and sink bowls provide outstanding and long-lasting durability.
The 8" backsplash has an upturn and 8" centers for easy faucet installation (faucet sold separately). Its 1/2" IPS water supply is designed for easy connection to your water lines. Thanks to its 1 5/8" O.D. galvanized and 1" high-impact adjustable bullet feet, this compartment sink is reliable and sturdy. Ideal for heavy-duty use, this Eagle Group sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 67 1/2"
Front to Back: 27"
Height: 42"