Eagle Group FN2880-4-24-14/3 Spec-Master 136" Four Compartment Commercial Sink with Two 24" Drainboards
Item number  575fn288024bMFR number  FN2880-4-24-14/3
Product Overview
  • Made of durable 14 gauge, type 304 stainless steel for optimal corrosion resistance
  • Four 28" x 20" x 14 sink bowls with 24" drainboards
  • 10" backsplash has a 5" upturn and two sets of holes punched on 8" centers
  • 1/2" IPS water supply
UPC Code:400011297701
Works With
Eagle Group FN2880-4-24-14/3 Specs
Shipping Weight
220 lb.
Length
136 Inches
Width
35 Inches
Height
44 1/2 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Eagle Group FN2880-4-24-14/3 Details
Install a convenient sink and work area in your business with this premium Eagle Group Spec-Master four compartment commercial sink! This sink features four large 28" x 20" sink bowls with a 14" water level, coved corners, and basket drains for excellent water retention and drainage, and its two 24" drainboards provide ample space for glass and dish racks throughout the day. The 14 gauge, type 304 stainless steel top and sink bowls provide optimal corrosion resistance and long-lasting durability.
The 10" backsplash has a 5" upturn and 8" centers for easy faucet installation. Its 1/2" IPS water supply is designed for easy connection to your water lines. The cross bracing is adjustable for optimum customization. Thanks to the heavy-duty legs placed directly underneath the sink bowls, this compartment sink has unmatched stability. Ideal for heavy-duty use, this Eagle Group four compartment sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 136"
Front to Back: 35"