Eagle Group FN2036-2-18-14/3 Spec-Master 76" Two Compartment Commercial Sink with Two 18" Drainboards
Item number  575fn203618bMFR number  FN2036-2-18-14/3
Product Overview
  • Made of 14 gauge, type 304 stainless steel for superior durability and corrosion resistance
  • Two 20" x 18" x 14" sink bowls
  • Two 18" drainboards
  • Stainless steel 1 5/8" legs, cross bracing, and adjustable bullet feet
  • 10" backsplash with holes punched on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately)
UPC Code:400011292072
Works With
Eagle Group FN2036-2-18-14/3 Specs
Shipping Weight
120 lb.
Length
76 Inches
Width
27 Inches
Height
44 1/2 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Left to Right
18 Inches
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Style
2 Drainboards
Eagle Group FN2036-2-18-14/3 Details
Install a convenient sink and work area in your business with this Eagle Group Spec-Master two compartment commercial sink! This sink features two large 20" x 18" sink bowls with 14" water levels, coved corners, and basket drains for excellent water retention and drainage, and its two 18" drainboards provide ample space for glass and dish racks throughout the day. The corrosion-resistant 14 gauge, type 304 stainless steel top and sink bowls provide outstanding and long-lasting durability.
The 10" backsplash has a 5" upturn and 8" centers for easy faucet installation (faucet sold separately). Its 1/2" IPS water supply is designed for easy connection to your water lines. The stainless steel cross bracing and bullet feet are adjustable for optimum customization. Thanks to the heavy-duty, 1 5/8" stainless steel legs placed directly underneath the sink bowl, this compartment sink has unmatched stability. Ideal for heavy-duty use, this Eagle Group sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 76"
Front to Back: 27"