Eagle Group FN2036-2-14/3 Spec-Master 43" Two Compartment Commercial Sink
Item number  575fn2036214MFR number  FN2036-2-14/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of 14 gauge, type 304 stainless steel for superior durability and corrosion resistance
  • Two 20" x 18" x 14" sink bowls
  • Stainless steel 1 5/8" legs, cross bracing, and adjustable bullet feet
  • 10" backsplash with 5" upturn
  • Holes punched on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately)
UPC Code:400011291419
Works With
Eagle Group FN2036-2-14/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
82 lb.
Length
43 Inches
Width
27 Inches
Height
44 1/2 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
18 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
None
Stainless Steel Type
Type 304
Style
0 Drainboards
Eagle Group FN2036-2-14/3 Details
Install a convenient sink and work area in your business with this Eagle Group Spec-Master two compartment commercial sink! This sink features two large 20" x 18" sink bowls with 14" water levels, coved corners, and basket drains for excellent water retention and drainage. The corrosion-resistant 14 gauge, type 304 stainless steel top and sink bowls provide outstanding and long-lasting durability.
The 10" backsplash has a 5" upturn and 8" centers for easy faucet installation (faucet sold separately). Its 1/2" IPS water supply is designed for easy connection to your water lines. The stainless steel cross bracing and bullet feet are adjustable for optimum customization. Thanks to the heavy-duty, 1 5/8" stainless steel legs placed directly underneath the sink bowl, this compartment sink has unmatched stability. Ideal for heavy-duty use, this Eagle Group sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 43"
Front to Back: 27"