Eagle Group CT30108S-BS 30" x 108" Poly Top Stainless Steel Cutting Table - Open Base
Item number  575ct30108sbMFR number  CT30108S-BS
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-duty, all-welded stainless steel frame
  • Open base allows you to store ingredient bins underneath the table
  • 4 1/2" backsplash protects walls from messes
  • 1/2" thick removable poly top
  • 1 5/8" heavy gauge stainless steel legs with adjustable bullet feet
UPC Code:400011345020
Works With
Eagle Group CT30108S-BS Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
235 lb.
Length
108 Inches
Width
30 Inches
Height
39 Inches
Backsplash Height
4 1/2 Inches
Work Surface Height
34 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Features
Made in America NSF Certified
Leg Construction
Stainless Steel
Number of Legs
6 Legs
Table Style
Open Base
Tabletop Material
Poly Top
Type
Poly Top Work Tables
Eagle Group CT30108S-BS Details
This Eagle Group CT30108S-BS 30" x 108" poly top stainless steel cutting table with a removable 4 1/2" backsplash provides a versatile, convenient prep area for any butcher shop or commercial kitchen! Thanks to its 1/2" thick removable poly top cutting board, you are free to slice, dice, and chop without dulling your knives. Plus, tabs located along the perimeter of the tabletop frame lock the poly top in place and are virtually self cleaning for superior sanitation.
Overall Dimensions:
Length: 108"
Width: 30"
Height: 39"