Eagle Group CT24108S-BS 24" x 108" Poly Top Stainless Steel Cutting Table - Open Base
Item number  575ct24108sbMFR number  CT24108S-BS
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-duty, all-welded stainless steel frame
  • Open base allows you to store ingredient bins underneath the table
  • Low-maintenance tabs along the perimeter of the table lock in place for secure use
  • 1/2" thick removable poly top
  • 1 5/8" heavy gauge stainless steel legs with adjustable bullet feet
UPC Code:400011344962
Works With
Eagle Group CT24108S-BS Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
230 lb.
Length
108 Inches
Width
24 Inches
Height
39 Inches
Backsplash Height
4 1/2 Inches
Work Surface Height
34 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Features
Made in America NSF Certified
Leg Construction
Stainless Steel
Number of Legs
6 Legs
Table Style
Open Base
Tabletop Material
Poly Top
Type
Poly Top Work Tables
Eagle Group CT24108S-BS Details
This Eagle Group CT24108S-BS 24" x 108" poly top stainless steel cutting table with a removable 4 1/2" backsplash provides a versatile, convenient prep area for any butcher shop or commercial kitchen! Thanks to its 1/2" thick removable poly top cutting board, you are free to slice, dice, and chop without dulling your knives. Plus, tabs located along the perimeter of the tabletop frame lock the poly top in place and are virtually self cleaning for superior sanitation.
Overall Dimensions:
Length: 108"
Width: 24"
Height: 39"