Item number  57531424418lftMFR number  314-24-4-18L
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of durable 16 gauge, type 304 stainless steel for optimal corrosion resistance
  • Four 24" x 24" x 13 1/2" sink bowls
  • 18" V-creased drainboard for optimal drainage
  • 1 5/8" galvanized steel legs with cross bracing and 1" high-impact plastic adjustable feet
  • 9 1/2" backsplash with tiled edge and two sets of holes punched on 8" centers
UPC Code:400011290061
Works With
Eagle Group 314-24-4-18L Specs
Shipping Weight
172 lb.
Length
124 3/4 Inches
Width
31 3/4 Inches
Height
44 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
24 Inches
Bowl Left to Right
24 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Eagle Group 314-24-4-18L Details
Soak, wash, rinse, and sanitize your dishes simultaneously with this Eagle Group four compartment commercial sink, which features a drainboard for drying! Made of 16 gauge, type 304 stainless steel, this corrosion-resistant sink remains durable through years of use. The four 1 5/8" galvanized steel legs are made with front-to-back cross bracing and 1" high-impact plastic adjustable feet for stability.
A 9 1/2" backsplash comes standard to help protect your walls! Its tiled edge makes it easy to install and two sets of holes are punched on 8" centers to accommodate two faucets (sold separately). The front and side edges of this four compartment sink feature 1 1/4" rolled edging to help contain spills and overflow that happen with everyday use. The quad set of 24" x 24" compartments features coved corners for easy cleaning and optimal drainage, while the 13 1/2" bowl depth will hold plenty of dishes, pots, and pans! Designed for medium-duty use, this Eagle Group four compartment sink is ideal for most restaurants. Its single 18" drainboard is V-creased to ensure that your air-drying dishware won't leave puddles!
Overall Dimensions:
Left to Right: 124 3/4"
Front to Back: 31 3/4"
Height: 44"
Compartment Dimensions
Left to Right: 24"
Front to Back: 24"