Durham Mfg 24" x 36" Green Steel Garden Cart with 2 Perforated Shelves GC-2436-2-10/12PN-83T - 1200 lb. Capacity
Item number  704c24361012MFR number  GC2436210/12PN83T
Usually Ships in 8-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable 12 gauge steel with green powder-coated finish
  • Features (2) 24" x 36" lipped shelves
  • Perforated shelves allow debris and liquids to flow through
  • 1200 lb. capacity
  • Includes a push handle and 4 casters, 2 rigid and 2 swivel, for easy mobility
UPC Code:400015888905
Other Products from this Line
Durham Mfg GC2436210/12PN83T Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
123.5 lb.
Length
42 1/4 Inches
Width
24 1/4 Inches
Height
35 Inches
Shelf Length
36 Inches
Shelf Width
24 Inches
Adjustable Height
Fixed
Assembly Options
Fully Assembled
Capacity
1,200 lb.
Casters
With Casters
Color
Green
Features
Mobile Perforated
Gauge
12 Gauge
Material
Metal Steel
Number of Casters
4 Casters
Style
Open
Type
Carts Garden Carts
Usage
Heavy Duty
Durham Mfg GC2436210/12PN83T Details
Easily transport loads with this Durham Mfg 24" x 36" green steel garden cart with 2 perforated shelves GC-2436-2-10/12PN-83T. This sturdy cart features (2) 24" x 36" shelves to organize and transport items such as gardening tools, plants, and soil. The shelves are perforated to allow liquids and debris to flow through, keeping the unit clean. The shelves are also lipped to securely contain product.
This unit is constructed of durable 12 gauge steel with a green powder-coated finish for additional strength. It has a 1200 lb. capacity to securely haul heavy loads, and it includes a push handle for easy maneuverability. It is complete with (2) 10" and (2) 12" pneumatic casters, 2 rigid and 2 swivel, for smooth mobility around your facility. Securely transport gardening essentials with this convenient garden cart! This unit ships fully assembled.
Overall Dimensions:
Width: 24 1/4"
Length: 42 1/4"
Height: 35"
Capacity: 1200 lb.
Shelf Dimensions:
Width: 24"
Length: 36"