DoughXpress DMS-18-220 18" Manual Swing Away Pizza Dough Press - 240V, 1150W
Item number  325dms18dMFR number  DMS-18 (70948)
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Manual press produces consistent, airy dough for a variety of pizza types and sizes
  • Boasts a swing-away arm for open access to the lower platen
  • Features a heated upper platen that allows you to press dough right out of the fridge
  • Presses up to (200) 18”, (400) 9”, or (800) 6” crusts per hour
  • Includes calibrated temperature control and a heat indicator light for ease of use; 240V, 1150W
UPC Code:400015237130
Other Products from this Line
DoughXpress DMS-18 (70948) Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
134 lb.
Width
18 5/16 Inches
Depth
25 11/16 Inches
Height
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
1,150 Watts
Color
White
Design
Swing Away
Features
Made in America
Heating Style
Upper Plate
Material
Stainless Steel
Maximum Temperature
200 Degrees F
Operation
Manual
Plug Type
NEMA 6-15P
Press Dimensions
18" Round
Press Shape
Round
Type
Pizza Dough Presses
DoughXpress DMS-18 (70948) Details
This economical DoughXpress DMS-18-220 18" manual pizza dough press with swing-away arm lets you flatten dough balls into pizzas up to 18" in diameter without the need for flour, dough rollers, or skilled labor. Anyone can make consistent, tasty pizza crust with this press! This dough press features a heated upper platen that helps your dough balls flatten faster, as it heats up to 200 degrees Fahrenheit. It can even flatten dough straight from the fridge. Not only does this press keep the dough from shrinking, it will hold air inside the dough for an evenly baked crust.
This dough press delivers a consistently round shape and even thickness so that you can count on your pizza being balanced all the way through. If you're looking to make a variety of crust types, such as New York style or a thick Sicilian crust, the press can be adjusted for exactly the size and thickness you desire, up to 18" in diameter and 7/8" thick! Depending on the size crust you are pressing, it can flatten up to (200) 18", (400) 9", or (800) 6" crusts per hour.
This manual dough press is easy to use and includes all the features for success, such as a heat indicator light that lets you know when the desired temperature is reached, and aluminum platens that prevent the dough from sticking. It also boasts a swing-away arm, so you have open access to the platens without any barriers when not pressing dough. This unit requires a 240V electrical connection for operation and produces an output of 1150W.
Overall Dimensions:
Width: 18 5/16"
Depth: 25 11/16"
Height: 23 1/2"
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • 6-15P
    6-15P
    This unit comes with a NEMA 6-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Resources and Downloads for DoughXpress DMS-18 (70948)
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
3.0
Rated 3 out of 5 stars
4 Customer Reviews
Customers Say
  • dough
  • press
  • crust
  • high
  • hydration
  • including
  • needed
  • oil
  • piece
  • pizza
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 4 of 4 reviews
Review by
Travis F. from Sweet Pea's Cupcakery Cafe
Posted on 08/03/2017
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Style:
Upper Plate Heat
Voltage:
120V
Review by
Chris G. from H&H CITY PIZZA
Posted on 10/25/2016
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Style:
Dual-Heat
George H. from Marjorie
Rated 1 out of 5 stars
Upper Plate Heat
120V
Bought this for our store and wasn't working for us. It puts holes and it crinkle too, as much as we tried different kind of dough (yest or no yest, high gluten or just regular all purpose flour) we brought in 2 respected pizza chef to make the dough still put a hole in it... it is good only if the pie is 6" to 9" anything more than that it break up when you lift from the platen... Any tips would be great.