Curtron S-LP-48-1-VS-EH 48" Commercial Low Profile Air Curtain - 240V; 1 Phase
Item number  517lp48vsehdMFR number  S-LP-48-1-VS-EH-240/1
Accessories & Options
Usually Ships in 6-7 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Prevents pests and airborne pollutants from entering facility
  • Durable 1-piece stainless steel construction
  • 8 1/2" low profile design, works over entrances up to 10' high
  • 1/5 hp variable speed motor with low noise level (53 dBA high speed and 44dBA low speed)
  • 240V, 1 Phase
UPC Code:400012859465
Curtron S-LP-48-1-VS-EH-240/1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
85 lb.
Width
49 Inches
Depth
11 7/8 Inches
Height
8 1/2 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
16,000 Watts
Color
Silver
Features
Low Profile Made in America
Horsepower
1/5 hp
Installation Type
Surface Mounted
Noise Level
53 dB
Plug Type
Hardwire
Speeds
Variable
Style
Back Door Drive-Thru Window Front Door
Type
Air Curtains
Curtron S-LP-48-1-VS-EH-240/1 Details
A durable 1-piece stainless steel body gives this model superior durability, and it includes filters to improve the air quality. It is rated with a CFM of 1545 at the nozzle. It requires a 240V electrical connection and must be hardwired.
Overall Dimensions:
Width: 49"