Cres Cor RO151FUA18DEZ Correctional Quiktherm Rethermalization Oven - 208/240V, 3 Phase, 12kW
Item number  265rofua18dzMFR number  RO151FUA18DEZ
Product Overview
  • Heavy-duty correctional model with locking control cover and tamper-proof hinges
  • Slow convected air system promotes natural browning for fuller flavor and retention of juices
  • Standard, easy-to-read LED digital controls
  • Field-reversible insulated dutch doors help to prevent temperature loss
  • 208/240V, 3 Phase, 12kW
UPC Code:400012412066
Works With
Cres Cor RO151FUA18DEZ Specs
Shipping Weight
392 lb.
Width
28 3/4 Inches
Depth
37 3/4 Inches
Amps
50 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
208/240 Volts
Wattage
12,000 Watts
18" x 26" Pan Capacity
18 Pans
Features
Made in America Rethermalizer
Number of Doors
2 Doors
Plug Type
NEMA 15-50P
Cook & Hold Ovens
Cres Cor RO151FUA18DEZ Details
For your rethermalizing and slow roasting needs, add this Cres Cor RO151FUA18DEZ correctional Quiktherm rethermalization oven to your kitchen! It features 12kW of heating power and a slow convected air system to promote the best browning and to help seal in food's natural juices, all combined with a heavy-duty design. With its locking control panel with a clear cover, you can prevent anyone from tampering with the controls. Plus, this model has heavy-duty tamper-proof hinges, too, making it a great choice for many correctional or institutional environments.
For long-lasting durability and a professional appearance, this oven is made entirely with stainless steel. On the inside, it features coved corners so you can easily clean out spills, drips, or crumbs at the end of the day. On the outside, the cabinet has an integral drip trough to help make sure that any condensation collects in the drip pan and not on your floor. This helps to prevent slipping hazards to make sure your employees stay safe. Plus, this oven also has 5" heavy-duty swivel casters that allow you to easily move the oven for cleaning or maintenance.
To make it easy for your staff to load and unload food pans, this model comes with 18 sets of stainless steel universal angle brackets that are riveted and welded on 3" centers. The cabinet can accommodate up to 18 full size sheet pans at once.
This model requires a 208/240V, 3 phase electrical connection for operation and has a 12kW output.
Overall Dimensions:
Left to Right: 28 3/4"
Front to Back: 37 3/4"
Front to Back: 26 7/8"
Height: 58"