Cres Cor RO151FPWUA18DE Pass-Through Quiktherm Rethermalization Oven with Standard Controls and AquaTemp System - 208V, 3 Phase, 8kW
Item number  265fpwu18decMFR number  RO151FPWUA18DE
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Standard, easy-to-read LED digital controls
  • Field-reversible insulated dutch doors help to prevent temperature loss
  • Non-venting design is permitted by most local codes and reduces installation costs
  • AquaTemp system maintains optimum food texture by monitoring temperature and humidity
  • 208V, 3 Phase, 8kW
UPC Code:400012412141
Works With
Cres Cor RO151FPWUA18DE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
392 lb.
Width
28 1/4 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
Interior Width
Interior Depth
Interior Height
58 Inches
Amps
23 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
8,000 Watts
Cabinet Size
Full Height
Construction
Stainless Steel
Control Type
Classic
Features
Controlled Humidity Made in America Pass-Through Rethermalizer
Interior Configuration
Slides
Maximum Temperature
350 Degrees F
Number of Doors
4 Doors
Plug Type
NEMA L15-30P
Power Type
Electric
Type
Cook & Hold Ovens
Cres Cor RO151FPWUA18DE Details
For your rethermalizing and slow roasting needs, add this Cres Cor RO151FPWUA18DE pass-through Quiktherm rethermalization oven with standard controls and an AquaTemp system to your kitchen! It features 8kW of heating power and utilizes an AquaTemp system to maintain a balance between heat and humidity for a variety of cooking, heating, and holding options. It is also made with doors on two sides to allow your staff to load the cabinet from one side and unload it from the other.
For a variety of cooking, holding, or rethermalizing options, this model comes equipped with AquaTemp. This technology maintains a balance of humidity and temperature for optimum food texture. It continuously monitors the temperature and humidity, and you can adjust both through use of the controller. It uses an 1850W water heater with a separate control, an automatic water fill system, a low water indicator, and an auto shut-off for safety when the water reaches critically low levels.
For long-lasting durability and a professional appearance, this oven is made entirely with stainless steel. On the inside, it features coved corners so you can easily clean out spills, drips, or crumbs at the end of the day. On the outside, the cabinet has an integral drip trough to help make sure that any condensation collects in the drip pan and not on your floor. This helps to prevent slipping hazards to make sure your employees stay safe. Plus, this oven also has 5" heavy-duty swivel casters that allow you to easily move the oven for cleaning or maintenance.
To make it easy for your staff to load and unload food pans, this model comes with 18 sets of stainless steel wire universal angle brackets. The brackets can accommodate 22" x 20" pans, 10" x 20" pans, full size steam table pans, full size sheet pans, and even 14" x 18" service trays.
This model requires a 208V, 3 phase electrical connection for operation and has an 8kW output.
Overall Dimensions:
Left to Right: 28 1/4"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 73 11/16"
Interior Dimensions:
Left to Right: 21 3/4"
Front to Back: 26 7/8"
Height: 58"