Continental Refrigerator SW60N16C-FB 60" 2 Door Cutting Top Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270s60n16cfbMFR number  SW60N16C-FB
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (16) 1/6 size pans; flush mount pan rail design keeps ingredients fresher and easier to swap out
  • Includes 2 spring-loaded self-closing doors for easy use
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • 1/4 hp; 115V; R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400013541659
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW60N16C-FB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
315 lb.
Width
60 Inches
Depth
38 1/4 Inches
Height
40 7/8 Inches
Cutting Board Width
19 Inches
Interior Width
56 Inches
Nominal Width
60 Inches
Interior Depth
Interior Height
Work Surface Height
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
16 Pans
Access Type
Doors
Capacity
17 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Features
Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
16 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Top Type
Cutting Top
Continental Refrigerator SW60N16C-FB Details
Prepare all of your specialty sandwiches and salads with this Continental Refrigerator SW60N16C-FB 60" 2 door cutting top front breathing refrigerated sandwich prep table. Equipped with an extra-deep 19" full-length nylon cutting board to provide the additional work space that you need, this unit is perfect for large sandwiches and salads or complicated orders that take up more room during the preparation. This model includes (16) 1/6 size pans that allow you to keep all the ingredients you need close at hand. The flush mount pan rail design and a special air-flow system keep the pans at a constant temperature between 33-41 degrees Fahrenheit without drying out the product. Plus, the heavy-duty insulated pan rail lid keeps you food cold and free of contaminants between orders.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. Plus, this model has an electronic controller with a digital display and hi-low alarm for easy use. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 3 5/8" casters come included. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 38 1/4"
Work Surface Height: 33 7/8"
Height: 40 7/8"
Capacity: 17 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.