Continental Refrigerator SW48N12C-FB 48" 2 Door Cutting Top Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270s48n12cfbMFR number  SW48N12C-FB
Product Overview
  • (12) 1/6 size pans; flush mount pan rail design keeps ingredients fresher and easier to swap out
  • Includes 2 spring-loaded self-closing doors for easy use
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • 1/5 hp; 115V; R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400013541437
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW48N12C-FB Specs
Shipping Weight
270 lb.
Depth
38 1/4 Inches
Height
40 7/8 Inches
Cutting Board Width
19 Inches
Interior Width
44 Inches
Nominal Width
48 Inches
Interior Depth
Interior Height
Work Surface Height
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Compressor Style
Front Breathing
Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
12 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Top Type
Cutting Top
Continental Refrigerator SW48N12C-FB Details
Prepare all of your specialty sandwiches and salads with this Continental Refrigerator SW48N12C-FB 48" 2 door cutting top front breathing refrigerated sandwich prep table. Equipped with an extra-deep 19" full-length nylon cutting board to provide the additional work space that you need, this unit is perfect for large sandwiches and salads or complicated orders that take up more room during the preparation. This model includes (12) 1/6 size pans that allow you to keep all the ingredients you need close at hand. The flush mount pan rail design and a special air-flow system keep the pans at a constant temperature between 33-41 degrees Fahrenheit without drying out the product. Plus, the heavy-duty insulated pan rail lid keeps you food cold and free of contaminants between orders.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. Plus, this model has an electronic controller with a digital display and hi-low alarm for easy use. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 3 5/8" casters come included. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 38 1/4"
Work Surface Height: 33 7/8"
Height: 40 7/8"
Capacity: 13.4 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.