Carnival King DFC18001 18 lb. Funnel Cake / Donut Fryer - 120V, 1800W
Item number  382dfc18001
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Fries 2-3 funnel cakes at once; 18 lb. capacity
  • 200-390 degree Fahrenheit temperature range; oil drainage valve
  • Stainless steel construction; Lid doubles as a side draining tray
  • Requires approximately 15 minutes between uses to return to frying temperature
  • Ideal for light-duty, non-continuous use; 120V, 1800W
UPC Code:400011579463
Made for medium duty, continuous use, this 1800W unit is among the most powerful you can purchase with a standard plug, which gives you the flexibility to use it almost anywhere from carnivals and fairs to restaurants and concession stands. This unit's element shape provides quicker and more even heating than competitors. You can fit (3) 6" funnel cakes or (2) 8" funnel cakes in the fryer at the same time.
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • ETL, US
    ETL, US
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
Quick, Easy Operation
Stainless Steel Body
Thermostatic Control
Versatile Fryer Lid
The fryer lid can be hooked on the side of the fryer to act as a drain rack, creating a great place to set the 2 included product trays. These trays are a great way to make frying donuts easier when you are making many at one time. This unit requires a 120V electrical connection for operation.