Blodgett ZEPHAIRE-200-E-240/3 Replacement Base Model Full Size Bakery Depth Electric Convection Oven - 240V, 3 Phase, 11 kW
Item number  195zbdb2403MFR number  ZEPH200E BASE
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Replacement base unit for double stacked configuration
  • Durable full angle iron frame with 2 interior oven lamps
  • 5 racks that can hold (5) 18" x 26" baking pans in left to right or front to back positions
  • Powder-coated door handle that operates 2 dependent doors
  • 14 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner for easy clean up
  • Temperature range from 200 to 500 degrees Fahrenheit and solid state manual controls
  • Three tubular heaters; 1/2 hp blower motor with thermal overload protection
  • 240V; 3 phase; 11kW
UPC Code:400012142109
Works With
Blodgett ZEPH200E BASE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
555 lb.
Width
38 1/4 Inches
Depth
36 7/8 Inches
Height
32 Inches
Interior Width
29 Inches
Interior Depth
Interior Height
20 Inches
Amps
24 - 26 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
11 Kilowatts
18" x 26" Pan Capacity
5 Pans
Control Type
Dial
Features
Energy Star Qualified Made in America NSF Certified
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Chambers
1 Chamber
Number of Decks
Single
Number of Doors
2 Doors
Number of Racks
5 Racks
Oven Interior Style
Deep Depth
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Size
Full Size
Temperature Range
200 - 500 Degrees F
Blodgett ZEPH200E BASE Details
The powder-coated handle provides a comfortable grip while operating two dependent doors, which are tightly secured to the frame with a triple-mounted pressure lock design. The interior features five chrome-plated racks that can be configured into eleven rack positions with a minimum of 1 5/8" spacing to ensure that you are getting the most out of your oven, which has the ability to hold up to (5) 18" x 26" standard full size baking pans. In bakery depth ovens, you can arrange the pans in either left to right or front to back positions allowing for a "staggered" effect that improves airflow during baking. A 14 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner allows for easy clean up of your unit. As an added benefit, the interior is illuminated with 2 interior oven lamps, giving you the ability to check on your product without opening the doors and letting excess heat escape. A 240V, 3 phase electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 38 1/4"
Front to Back: 36 7/8"
Height: 32"
Interior Dimensions:
Left to Right: 29"
Front to Back: 28 1/4"
Height: 20"