Blodgett CNVX-14E-208/3 Double Full Size Electric Convection Oven with Manual Controls - 208V, 3 Phase, 38 kW
Item number  195cnvx2e208MFR number  CNVX-14E Double
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Convenient stacked design increases productivity and saves space
  • Durable, fully welded stainless steel frame with 4" casters
  • Boasts a multiple speed reversing fan for even baking
  • Includes fully insulated cooking chambers
  • Standard controls with thermostat range from 140 to 500 degrees Fahrenheit
  • Each compartment accepts (7) 18" x 26" pans or (14) 12" x 20" pans
  • Dual pane tempered viewing windows with hinged inner glass
  • 208V, 3 phase, 38 kW
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to RI, NY, NJ, NV, WA or MA
UPC Code:400012138010
Works With
Blodgett CNVX-14E Double Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1220 lb.
Width
42 5/16 Inches
Depth
40 3/16 Inches
Height
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
38 Kilowatts
18" x 26" Pan Capacity
14 Pans
Amps (Individual)
53 Amps
Control Type
Dial
Features
Made in America NSF Certified With Steam
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Chambers
2 Chambers
Number of Decks
Double
Number of Doors
2 Doors
Number of Racks
10 Racks
Oven Interior Style
Standard Depth
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Size
Full Size
Temperature Range
140 - 500 Degrees F
Wattage (Individual)
19 Kilowatts
Blodgett CNVX-14E Double Details
Add greater efficiency and baking capabilities to your restaurant, hotel, or healthcare facility kitchen by choosing this space-saving Blodgett CNVX-14E-208/3 double deck full size electric convection oven! As a double stacked configuration, this unit includes two individual ovens that allow you to double your baking capacity in the same small footprint. Thanks to a multiple speed reversing fan, hot air circulates around food in this oven for uniform, even results. For added convenience, the easy-to-use manual controls include a thermostat range from 140 to 500 degrees Fahrenheit so you can cook and bake to your exact specifications. Each convection oven features a fully insulated cooking chamber with 19 kW of heating power to keep up with your busy commercial kitchen.
The stainless steel front, sides, and top provide durability, ease of cleaning, and corrosion resistance while a fully welded stainless steel frame supports this unit. Plus, the interior of each oven's cavity includes a 304 stainless steel coved corner liner for easy cleaning. Each oven comes with 5 stainless steel wire racks, but it can accommodate up to 7 racks so you can arrange (7) 18" x 26" or (14) 12" x 20" pans to best fit your needs.
To clean your oven, fill the included pressure spray bottle with a mild oven detergent and pump the bottle to build up pressure. Then simply spray the oven cavities, close the door, and place the ovens in steam mode for 10 minutes. When the steam process is complete, rinse the interiors with the attached spray hose to remove food debris and grease build up. This double deck, full size convection oven comes with 4" casters for easy mobility. Each oven requires a 208V, 3 phase connection for operation.