Blodgett CNVX-14E-208/3 Additional Full Size Electric Convection Oven with Manual Controls - 208V, 3 Phase, 19 kW
Item number  195cnvxas208MFR number  CNVX-14E Additional Section
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Additional unit for a stacked configuration; includes 4" casters and a stacking kit
  • Boasts a multiple speed reversing fan for even baking
  • Includes a fully insulated cooking chamber
  • Standard controls with thermostat range from 140 to 500 degrees Fahrenheit
  • Accepts (7) 18" x 26" pans or (14) 12" x 20" pans
  • Dual pane tempered viewing window with hinged inner glass
  • 208V, 3 phase, 19 kW
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to MA, NJ, NV, NY, RI or WA
UPC Code:400012138096
Works With
Blodgett CNVX-14E Additional Section Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
680 lb.
Width
42 5/16 Inches
Depth
40 3/16 Inches
Height
Amps
53 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
19 Kilowatts
18" x 26" Pan Capacity
7 Pans
Control Type
Dial
Features
Made in America NSF Certified With Steam
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Chambers
1 Chamber
Number of Decks
Single
Number of Doors
1 Door
Number of Racks
5 Racks
Oven Interior Style
Standard Depth
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Size
Full Size
Temperature Range
140 - 500 Degrees F
Blodgett CNVX-14E Additional Section Details
Add greater efficiency and baking capabilities to your restaurant, hotel, or healthcare facility kitchen by choosing this space-saving Blodgett CNVX-14E-208/3 single deck additional unit full size electric convection oven! As an additional unit, this oven includes a stacking kit so that it can be easily installed with an existing base unit. Thanks to a multiple speed reversing fan, hot air circulates around food in this oven for uniform, even results. For added convenience, the easy-to-use manual controls include a thermostat range from 140 to 500 degrees Fahrenheit so you can cook and bake to your exact specifications. A fully insulated cooking chamber provides 19 kW of heating power to keep up with your busy commercial kitchen.
The stainless steel front, sides, and top provide durability, ease of cleaning, and corrosion resistance while a fully welded stainless steel frame supports this unit. Plus, the interior of the oven's cavity includes a 304 stainless steel coved corner liner for easy cleaning. This unit comes with 5 stainless steel wire racks, but it can accommodate up to 7 racks so you can arrange (7) 18" x 26" or (14) 12" x 20" pans to best fit your needs.
To clean your oven, fill the included pressure spray bottle with a mild oven detergent and pump the bottle to build up pressure. Then simply spray the oven cavity, close the door, and place the oven in steam mode for 10 minutes. When the steam process is complete, rinse the interior with the attached spray hose to remove food debris and grease build up. This single deck, additional full size convection oven comes with 4" casters for easy mobility. A 208V, 3 phase connection is required for operation.