Beverage-Air UCRD72AHC-4-23 72" Low Profile Four Drawer One Door Undercounter Refrigerator
Item number  185urd72a4lpMFR number  UCRD72AHC-4-23
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum interior
  • 4 drawers with magnetic gaskets, stainless steel frames, and locking, telescoping slides
  • Self-closing door with stay-open feature and magnetic gasket; 2 interior shelves
  • Full electronic control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400014094819
Works With
Beverage-Air UCRD72AHC-4-23 Specs
Height
31 1/2 Inches
Hertz
60 Hz
Compressor Location
Side Mounted
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
4 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Style
Low Profile
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD72AHC-4-23 Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air UCRD72AHC-4-23 72" low profile four drawer one door undercounter refrigerator! Made of a durable, heavy-duty stainless steel exterior and aluminum interior, this refrigerator is durable for frequent use in your commercial kitchen. It's built with a 1/2" thick sub-top and has 4 drawers for easy cabinet access.
This 72" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit thanks to its 1/5 hp compressor that runs on R290 refrigerant. As a specialized refrigerant, R290 has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full electronic controls help to further simplify operation.
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 3" casters. When in use, engage the two brakes to hold the unit in place. The automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 32"
Height: 31 1/2"
Capacity: 17.1 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68"
Depth: 23 1/2"
Depth (Usable): upper 18 1/2"
Depth (Usable): lower 15 3/8"
Height: front 16"
Height: rear 23"