Beverage-Air UCRD67AHC-4-23 67" Low Profile Four Drawer Undercounter Refrigerator
Item number  185urd67a4lpMFR number  UCRD67AHC-4-23
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum interior
  • 4 drawers with magnetic gaskets, stainless steel frames, and locking, telescoping slides
  • Each drawer fits a full size and (3) 1/6 size food pans (sold separately)
  • Full electronic control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400014094772
Other Products from this Line
Beverage-Air UCRD67AHC-4-23 Specs
Shipping Weight
442 lb.
Width
67 Inches
Depth
32 7/8 Inches
Height
31 1/2 Inches
Interior Width
48 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
25 Inches
Amps
3 Amps
Hertz
60 Hz
Capacity
19.2 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Horsepower
1/5 hp
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD67AHC-4-23 Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air UCRD67AHC-4-23 67" low profile four drawer one door undercounter refrigerator! Made of a durable, heavy-duty stainless steel exterior and aluminum interior, this refrigerator is durable for frequent use in your commercial kitchen. It's built with a 1/2" thick sub-top and has 4 drawers for easy cabinet access. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support and features a locking mechanism to prevent it from completely sliding out when opened. All drawers accommodate 1 full size and (3) 1/6 size food pans (sold separately).
This 67" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit thanks to its 1/5 hp compressor that runs on R290 refrigerant. As a specialized refrigerant, R290 has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full electronic controls help to further simplify operation.
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 3" casters. When in use, engage the two brakes to hold the unit in place. The automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 67"
Depth: 32 7/8"
Height: 31 1/2"
Capacity: 19.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 48"
Depth: 26"
Height: 25"